Rock Port Marlins Finish Season at Nebraska City

The Rock Port Marlins Swim Team finished the season June 20, 2018, in a meet at Nebraska City, Nebraska. The Marlins competed against Nebraska City and Maryville. Final scores for the teams were: Nebraska City Swim Team 569, Maryville Sharks 426, Rock Port Marlins 131.
Results for the Rock Port Marlins (RPM) are as follows:
100 Meter
Medley Relay
Mixed 8 & Under: 1st, RPM (Talyn Amthor, Anna Weber, Audrie Meyerkorth, Leah Meyerkorth), 1:59.33
Mixed 9 – 10: 3rd, RPM (Claire Miller, Ella Meyerkorth, Keira Roup, Jadyn Lawrence), 2:11.33
Mixed 11 – 12: 3rd, RPM (Avery Meyerkorth, Claire Spiegel, Reed Miller), 1:42.91
Mixed 15 – 18: 3rd, RPM (Johnny Davis, Darius Skillen, Sophie Brumbaugh, Preston Klappenbach), 1:16.65
25 Meter Backstroke
Girls 8 & Under: 5th, Talyn Amthor, 33.69; 6th, Leah Meyerkorth, 33.79; 7th, Kinley Lair, 40.42
Boys 8 & Under: 8th, Desmond Chaney, 1:01.95
50 Meter Backstroke
Girls 11 – 12: 6th, Avery Meyerkorth, 1:00.74
Boys 11 – 12: 2nd, Reed Miller, 55.83
Girls 13 – 14: 3rd, Sophie Brumbaugh, 46.33
Girls 15 – 18: 4th, Johnny Davis, 46.15; 5th, Darius Skillen, 47.64
25 Meter Breaststroke
Girls 8 & Under: 1st, Audrie Meyerkorth, 30.52; 4th, Anna Weber, 33.55; 5th, Leah Meyerkorth, 33.77; 6th, Kinley Lair, 35.76; 8th, Talyn Amthor, 39.72
Boys 8 & Under: 12th, Grant Spiegel, 53.90; 15th, Desmond Chaney, 1:02.52
Girls 9 – 10:1st, Ella Meyerkorth, 25.75; 6th, Claire Miller, 31.62; 9th, Jadyn Lawrence, 38.21
50 Meter Breaststroke
Girls 11 – 12: 2nd, Avery Meyerkorth, 56.53; 4th, Claire Spiegel, 1:03.32
Boys 11 – 12: 3rd, Reed Miller, 1:05.18
Girls 13 – 14: 2nd, Sophie Brumbaugh, 48.12
Girls 15 – 18: 4th, Johnny Davis, 53.69; 5th, Darius Skillen, 55.06
Boys 15 – 18: 3rd, Preston Klappenbach, 53.23
25 Meter Butterfly
Girls 8 & Under: 4th, Anna Weber, 33.22
Girls 9 – 10: 7th, Claire Miller, 31.06
50 Meter Butterfly
Girls 13 – 14: 3rd, Sophie Brumbaugh, 42.23
25 Meter Freestyle
Girls 8 & Under: 4th, Leah Meyerkorth, 26.01; 5th, Anna Weber, 27.59; 6th, Audrie Meyerkorth, 27.96; 8th, Kinley Lair, 32.01; 12th, Talyn Amthor, 34.80
Boys 8 & Under: 11th, Desmond Chaney, 39.38; 14th, Grant Spiegel, 45.24
Girls 9 – 10: 3rd, Ella Meyerkorth, 20.94; 11th, Claire Miller, 26.70; 12th, Jadyn Lawrence, 27.75
50 Meter Freestyle
Girls 11 – 12: 7th, Avery Meyerkorth, 49.31; 10th, Claire Spiegel, 1:03.65
Boys 11 – 12: 4th, Reed Miller, 49.32
Girls 15 – 18: 7th, Darius Skillen, 38.67; 8th, Johnny Davis, 39.03
Boys 15 – 18: 4th, Preston Klappenbach, 34.32
100 Meter
Freestyle Relay
Mixed 8 & Under: 2nd, RPM-A (Anna Weber, Talyn Amthor, Audrie Meyerkorth, Leah Meyerkorth), 2:02.94; 4th, RPM-B (Kinley Lair, Desmond Chaney, Grant Spiegel, Olivia Roup), 2:42.68
Mixed 9 – 10: 3rd, RPM (Claire Miller, Jadyn Lawrence, Keira Roup, Ella Meyerkorth), 1:41.39
Mixed 11 – 12: 3rd, RPM (Avery Meyerkorth, Claire Spiegel, Brock Sebek-Holmes, Reed Miller), 1:28.91
Mixed 15 – 18: 3rd, RPM (Sophie Brumbaugh, Johnny Davis, Darius Skillen, Preston Klappenbach), 1:07.27

Share this post