Tyler Jones won the 275 Conference Title for 2016!

The 275 Conference Cross Country Meet on October 11, 2016 was held at NWMSU Cross Country Course in Maryville, MO following are the Atchison County individual results and the winner.
Girls 5,000 Meters Varsity
1. Ashley Riley (Platte Valley) – 21:39
9. Marina Sawyer (East Atchison) – 25:42
13 Josie Watkins (Rock Port) – 27:39
16 Rebekah Lucas (Rock Port) – 28:03
20 Hannah Brown (Rock Port) – 28:30
22 Emma Pankau (Rock Port) – 30:09
28 Naoma Davis (Rock Port) – 33:13
29 Haily Davis (Osborn/Stewartsville) – 33:37
30 Taylor Stanton (East Atchison) – 35:10
31 Kaycee Davis (Rock Port) – 36:02
32 Novalee Yeary (East Atchison) – 37:27
33 Dixie Hendrix (East Atchison) – 38:01
34 Hannah Blank (East Atchison) – 38:32

Boys 5,000 Meters Varsity
1 Tyler Jones (Rock Port) – 20:24
4 Gabe Minter (Rock Port) – 21:04
7 Zack Garrison (East Atchison) – 21:54
9 Dawson Joesting (East Atchison) – 22:07
10 Preston Klappenbach (Rock Port) – 22:10
11 Alex Driskell (East Atchison) – 22:37
12 Josh Meinecke (Rock Port) – 23:41
13 Ethan Miller (Rock Port) – 23:44
15 Colin Joesting (East Atchison) – 24:26
16 Evan Elam (Rock Port) – 24:55
17 Ethan Brumbaugh (Rock Port) – 25:29
21 Zach Sapp (East Atchison) – 30:54
23 Braylen Lambert (East Atchison) – 36:40

Conference t STANDINGS GIRLS: 1st- Mound City/Craig- 34 points, 2nd- Platte Valley- 49 points, 3rd- DeKalb- 61 points, 4th- Rock Port- 91 points, 5th- East Atchison- 122 points. BOYS: 1st- North-West Nodaway- 34 points, 2nd- Rock Port- 36 points, 3rd- East Atchison- 55 points

On Saturday, October 15, 2016 the Rock Port Cross Country Team traveled to Weston, Mo. to compete in the West Platte Invitational. There were 27 high schools represented including: Bishop LeBlond, Braymer, Cristo Rey Kansas City, Dekalb, East (Kansas City), East Buchanan, Kansas City East Christian Academy, Lathrop, Lawson, Lone Jack, Lutheran (Kansas City), Maysville, Mid-Buchanan, Mound City, North Andrew, North Platte, Osborn, Penney, Platte County, Plattsburg, Princeton, Rock Port, St Mary’s Academy, St. Joseph Christian, West Nodaway, West Platte and Winston.

Girls 5,000 Meters Varsity
1. 11 Libby Weller, 21:26, Lawson
75. 12 Hannah Mace, 29:37
76. 10 Josie Watkins, 29:59
Boys 5,000 Meters Varsity
1. 12 Kallen Webster, KC East Chr., 17:27
58. 9 Gabe Minter, 21:00
79. 10 Preston Klappenbach, 22:12
85. 12 Tyler Jones, 22:28
87. 12 Ethan Miller, 22:35
89. 9 Josh Meinecke, 22:38
115. 9 Ethan Brumbaugh, 25:41
116. 11 Evan Elam, 25:44
Boys 5,000 Meters Junior Varsity
34. 10 Liam Raison, 26:39
35. 10 Preston Jones, 27:07
37. 11 Chris Sticken, 27:55