The East Atchison and Rock Port high school wrestling teams traveled to Faucett, Missouri, to compete in the Mid-Buchanan Tournament Saturday, January 5, 2019. 

EA results from the event follow:

106 lbs. – Lucas Joesting (11-8), place is unknown and scored 0.0 team points

Round 1 – Wyatt Cunningham (Mid-Buchanan JV) 4-7 won by fall over Lucas Joesting 11-8 (Fall 3:13)

Round 2 – Mason Hamilton (South Harrison) 2-3 won by fall over Lucas Joesting 11-8 (Fall 2:56)

Round 3 – Ethan Vidal (Mid-Buchanan) 8-13 won by fall over Lucas Joesting 11-8 (Fall 5:00)

Round 5 – Gavin Shoush (Albany) 18-9 won by fall over Lucas Joesting 11-8 (Fall 2:44)

113 lbs. – Justin Stanton (13-3) placed 4th and scored 14.0 team points

Round 1 – Justin Stanton 13-3 won by major decision over Haley Sampson (Mid-Buchanan JV) 4-5 (MD 12-2)

Round 2 – Justin Stanton 13-3 received a bye

Round 3 – Justin Stanton 13-3 won by fall over Brianna Maxwell (Rock Port) 8-9 (Fall 1:29)

Round 5 – Kaden Anderson (Mid-Buchanan) 12-1 won by fall over Justin Stanton 13-3 (Fall 3:43)

3rd Place Match – Dallas Grippando (Mid-Buchanan JV) 11-10 won by major decision over Justin Stanton 13-3 (MD 21-13)

120 lbs. – Jaden Clark (7-14), place is unknown and scored 0.0 team points

Round 1 – Chance Cummings (Penney) 11-8 won by fall over Jaden Clark 7-14 (Fall 1:19)

Round 3 – Shar Whitten (Lafayette) 1-3 won by fall over Jaden Clark 7-14 (Fall 0:19)

Round 4 – Jeremy Wimer (Albany) 13-7 won by fall over Jaden Clark 7-14 (Fall 0:55)

Round 5 – Will Wood (Stanberry) 3-4 won by fall over Jaden Clark 7-14 (Fall 1:18)

126 lbs. – Emily Vance (11-8), place is unknown and scored 0.0 team points

Round 1 – Nathan Adwell (Albany) 4-15 won by fall over Emily Vance 11-8 (Fall 0:19)

Round 2 – Shay Whitten (Lafayette JV) 2-3 won by fall over Emily Vance 11-8 (Fall 1:08)

Round 3 – Andrew Bingham (Platte County JV) 10-7 won by fall over Emily Vance 11-8 (Fall 0:19)

Round 5 – Dylon Pappert (Stanberry) 16-2 won by fall over Emily Vance 11-8 (Fall 1:24)

145 lbs. – Bo Graves (12-10) placed 8th and scored 5.0 team points

Round 1 – Bo Graves 12-10 won by fall over Brian Grimmig (Mid-Buchanan JV) 3-11 (Fall 4:26)

Round 3 – Bo Graves 12-10 won by fall over Parker Chamberlin (South Harrison) 1-3 (Fall 1:31)

Quarterfinal – Ellis Edwards (St. Michael the Archangel) 5-13 won by decision over Bo Graves 12-10 (Dec. 8-3)

Cons. Round 1 – Mark Donaldson (Stanberry) 8-8 won by major decision over Bo Graves 12-10 (MD 10-1)

152 lbs. – Aaron Schleuter (18-7) placed 10th and scored 19.0 team points

Round 1 – Aaron Schleuter 18-7 received a bye

Round 2 – Anthony Grumblatt (Central – St. Joseph) 9-11 won by fall over Aaron Schleuter 18-7 (Fall 2:54)

Round 3 – Kaine Climer (Central JV – St. Joseph) 12-9 won by fall over Aaron Schleuter 18-7 (Fall 0:31)

Consolation Bracket – Aaron Schleuter 18-7 won by fall over Lane Leader (Mid-Buchanan JV) 3-11 (Fall 1:08)

160 lbs. – Cameron Nance (6-8) placed 12th and scored 12.0 team points

Round 1 – Dawson Cook (Penney) 6-7 won by fall over Cameron Nance 6-8 (Fall 0:43)

Round 2 – Cameron Nance 6-8 received a bye

Round 3 – Drew Venteicher (Bedford) 18-0 won by fall over Cameron Nance 6-8 (Fall 1:46)

Consolation Bracket – Colten Stevens (Rock Port) 8-14 won by fall over Cameron Nance 6-8 (Fall 3:52)

182 lbs. – Dillan Palmer (10-11) placed 8th and scored 5.0 team points

Round 2 – Trent Strong (Maysville) 23-5 won by fall over Dillan Palmer 10-11 (Fall 1:46)

Round 3 – Sean Vantol (Platte County JV) 11-5 won by fall over Dillan Palmer 10-11 (Fall 0:44)

Round 4 – Dillan Palmer 10-11 won by fall over Brayden Buck (Maryville) 0-6 (Fall 0:52)

Round 5 – Mason Taylor (West Platte) 3-2 won by fall over Dillan Palmer 10-11 (Fall 1:59)

220 lbs. – Jayden Umbarger (11-10) placed 6th and scored 9.0 team points

Round 1 – Jayden Umbarger 11-10 received a bye

Round 3 – Ian Wilson (Lafayette) 12-7 won by fall over Jayden Umbarger 11-10 (Fall 1:20)

Quarterfinal – Tallon Privat (Mid-Buchanan) 14-6 won by fall over Jayden Umbarger 11-10 (Fall 1:07)

Cons. Round 1 – Jayden Umbarger 11-10 won by fall over Dakota Chapman (Maysville) 10-15 (Fall 0:36)

5th Place Match – Zack Oldham (Stanberry) 15-4 won by fall over Jayden Umbarger 11-10 (Fall 0:36)

285 lbs. – Ashton Yeary (17-10) placed 3rd and scored 21.0 team points

Round 1 – Ashton Yeary 17-10 won by fall over Quentin Garrett (Lafayette JV) 0-5 (Fall 1:28)

Round 3 – Thomas Tharp (West Platte) 4-1 won by decision over Ashton Yeary 17-10 (Dec 2-1)

Quarterfinal – Ashton Yeary 17-10 won by fall over Sebastian Swingle (St. Michael the Archangel) 10-7 (Fall 1:27)

Semifinal – Wyatt Callaway (Mid-Buchanan) 14-2 won by fall over Ashton Yeary 17-10 (Fall 0:58)

3rd Place Match – Ashton Yeary 17-10 won by injury default over Justin Dye (Albany) 3-5 (Inj. 0:00)

Rock Port results follow:

106 lbs. – Ethan Wood (18-3) placed 1st and scored 26.0 team points

Round 1 – Ethan Wood 18-3 won by fall over David Maschger (St. Michael the Archangel) 3-2 (Fall 1:38)

Round 2 – Ethan Wood 18-3 won by fall over Gerard Barnes (Central – St. Joseph) 12-6 (Fall 4:20)

Round 4 – Ethan Wood 18-3 won by fall over Rowan George (Lafayette) 2-10 (Fall 0:29)

Round 5 – Ethan Wood 18-3 won by fall over Mizael Gomez (Bedford) 10-9 (Fall 0:11)

1st Place Match – Ethan Wood 18-3 won by fall over Ethan Vidal (Mid-Buchanan) 8-13 (Fall 1:09)

113 lbs. – Brianna Maxwell (8-9) placed 8th and scored 5.0 team points

Round 2 – Kaden Anderson (Mid-Buchanan) 12-1 won by fall over Brianna Maxwell 8-9 (Fall 2:11)

Round 3 – Justin Stanton (EA) 13-3 won by fall over Brianna Maxwell 8-9 (Fall 1:29)

Round 4 – Brianna Maxwell 8-9 received a bye

Round 5 – Haley Sampson (Mid-Buchanan JV) 4-5 won by fall over Brianna Maxwell 8-9 (Fall 1:41)

126 lbs. – Colby Lansdown (11-9) placed 5th and scored 13.0 team points

Round 1 – Colby Lansdown 11-9 won by fall over Dawson Stream (Bedford) 4-12 (Fall 0:24)

Round 2 – Colby Lansdown 11-9 received a bye

Round 3 – Trevor Johnson (Lafayette) 12-7 won by fall over Colby Lansdown 11-9 (Fall 1:00)

Round 5 – Brendan Bertoncino (Maysville) 21-7 won by fall over Colby Lansdown 11-9 (Fall 1:33)

5th Place Match – Colby Lansdown 11-9 won by fall over Shay Whitten (Lafayette JV) 2-3 (Fall 0:34)

160 lbs. – Colten Stevens (8-14) placed 10th and scored 19.0 team points

Round 1 – Julian Trelow (West Platte) 3-2 won by fall over Colten Stevens 8-14 (Fall 1:30)

Round 2 – Gaven Gray-Walker (Maryville) 7-2 won by fall over Colten Stevens 8-14 (Fall 1:04)

Round 3 – Colten Stevens 8-14 won by fall over Ethan Schaaf (St. Michael the Archangel) 1-5 (Fall 1:13)

Consolation Bracket – Colten Stevens 8-14 won by fall over Cameron Nance (EA) 6-8 (Fall 3:52)

220 lbs. – Austin Wallace (13-10) placed 3rd and scored 21.0 team points

Round 1 – Austin Wallace 13-10 won by fall over Seth Greenwell (Albany) 5-19 (Fall 1:35)

Round 3 – Austin Wallace 13-10 won by decision over Zack Oldham (Stanberry) 15-4 (Dec 7-4)

Quarterfinal – Austin Wallace 13-10 won by fall over Dakota Chapman (Maysville) 10-15 (Fall 1:07)

Semifinal – Tallon Privat (Mid-Buchanan) 14-6 won by fall over Austin Wallace 13-10 (Fall 5:10)

3rd Place Match – Austin Wallace 13-10 won by fall over Ian Wilson (Lafayette) 12-7 (Fall 2:20)

Rock Port’s Ethan Wood pins his opponent to the mat in the 106 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament. Wood placed 1st. (Photo by Tricia Stevens)

Rock Port’s Austin Wallace, top, placed 3rd in the 220 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament. (Photo by Tricia Stevens)

Rock Port’s Colten Stevens, right, puts a hold on an opponent in the 160 pound pound weight class at the Mid-Buchanan Wrestling Tournament January 5. (Photo by Tricia Stevens)

Rock Port’s Colby Lansdown, top, placed 5th in the 126 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament Saturday, January 5. (Photo by Tricia Stevens)

Rock Port’s Brianna Maxwell, right, faces off with an opponent in the 113 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament. (Photo by Tricia Stevens)

East Atchison’s Jayden Umbarger, right, gets ahold of his opponent in the 220 pound weight class of the Mid-Buchanan Tournament January 5. (Photo by Ann Schlueter)

East Atchison’s Bo Graves, top, flips his opponent to the mat in the 145 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament January 5. (Photo by Ann Schlueter)

East Atchison’s Jaden Clark, left, faces off with an opponent in the 120 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament January 5. (Photo by Ann Schlueter)

East Atchison’s Justin Stanton, back, placed 4th in the 113 pound weight class of the Mid-Buchanan Wrestling Tournament. (Photo by Ann Schlueter)