Trey Peshek placed 6th in the High Jump at the Stanberry Invitational.

Ian Hedlund gives the shot put a throw at the Stanberry Invitational.

Macie Hale competed in the Long Jump at Stanberry.

Ella Rolf competed in the hurdles at the Stanberry Invitational.

The East Atchison and Rock Port track teams travelled to Stanberry to compete in the Stanberry Invitational April 5, 2019.

The Lady Jays finished in 9th place with a score of 35, and the EA Lady Wolves finished in 11th place with 25 points. The East Atchison Wolves placed 7th with a score of 39, and the Rock Port Blue Jays finished in 11th place with 19 points. dividual stats for East Atchison and Rock Port follow:

GIRLS

400 Meter Dash – 4th, Makenna Farmer (RP), 1:06.5

800 Meter Run – 6th, Brynnan Poppa (EA), 2:51.2

100 Meter Hurdles – 4th, Kaely Kirwan (EA), 17.0

300 Meter Hurdles – 5th, Johnny Davis (RP), 56.3

4×100 Meter Relay – 6th, Rock Port (Macie Hale, Johnny Davis, Makenna Farmer, Marisa Carder), 56.4

4×200 Meter Relay – 2nd, Rock Port (Riley Vogler, Makenna Farmer, Kierstyn Jakub, Marisa Carder), 1:58.4

4×400 Meter Relay – 5th, Rock Port (Riley Vogler, Emma Pankau, Makenna Farmer, Aubrey Watkins), 4:43.4; 6th, East Atchison (Mercedes Parshall, Autumn Murry, Brynnan Poppa, Ella Rolf), 4:53.7

4×800 Meter Relay – 4th, East Atchison (Grace Martin, Sophia Martin, Brynnan Poppa, Mercedes Parshall), 11:39.3

Pole Vault – 2nd, Kaely Kirwan (EA), J8’6’; 6th, Allison Yates (EA) J7’

Triple Jump – 3rd, Mercedes Parshall (EA), 30’10”

Shot Put – 1st, Alivia Baucom (RP), 35’9”

Discus Throw – 2nd, Alivia Baucom (RP), 114’3.75”

BOYS

100 Meter Dash – 4th, Joey Herron (RP), 11.6

110 Meter Hurdles – 4th, Briacin Gebhards-Bywater, (EA), 16.5

300 Meter Hurdles – 3rd, – Briacin Gebhards-Bywater (EA), 45.2

4×100 Meter Relay – 6th, East Atchison (Briacin Gebhards-Bywater, Kaylin Merriweather, Gage McAdams, Bo Graves), 49.7

4×400 Meter Relay – 5th, Rock Port (Joey Herron, Joshua Meinecke, Gabe Minter, Gabe Abbott), 4:02.3

4×800 Meter Relay – 6th, Rock Port (Alex Dewhirst, Corbin Hale, Gage Maxwell, Gabe Minter), 9:53.8

High Jump – 1st, Gage McAdams (EA), J6’; 6th, Trey Peshek (RP), J5’6”

Pole Vault – 1st, Gage McAdams (EA), J14’

Discus Throw – 1st, Dalton Stevens (RP), 128’7”; 6th – Zach Clauson (RP), 108’3”

Javelin Throw – 2nd, Gage McAdams (EA), 141’1”