Mikayla Makings got things started for the Lady Jays in the 4×100 and 4×200 meter relays at Tiger Relays.

Rock Port’s Brentyn Herron competes in the shot put at Tiger Relays.

EA’s Claire Martin placed 11th in the javelin throw at Tiger Relays.

Wolf Thomas Danielson placed 9th in the 3200 meter run at Tiger Relays.

The 2021 Worth County Tiger Relays were held Wednesday, April 21, in Grant City.

Several Atchison County tracksters won their events, including Tommi Martin (800 meter run), Faith Anderson (300 meter hurdles and high jump), Alivia Baucom (shot put and discus), Kaylin Merriweather (100 meter dash and 200 meter dash).

Alivia Baucom broke both the Tiger Relays meet record and the Rock Port High School record in the discus with her throw of 40.18m (131’10”). The previous school record of 126’5.5″ was set by Lynda Danley in 1981.

The East Atchison girls’ team placed sixth with 56 points, and the Rock Port girls finished in seventh place with 47 points.

The East Atchison boys’ team finished in seventh place with 32 points, followed by the Rock Port boys’ team in eighth place with 31 points.

Results for East Atchison (EA) and Rock Port (RP) are as follows:

GIRLS

100 Meter Dash – 8th, Faith Anderson (EA), 13.66

200 Meter Dash – 6th, Keena Merriweather (EA), 29.73

400 Meter Dash – 3rd, Keena Merriweather (EA), 1:06.07; 12th, Claire Martin (EA), 1:13.66

800 Meter Run – 1st, Tommi Martin (EA), 2:36.02; 13rd, Chaney Vogler (RP), 3:09.45

1600 Meter Run – 5th, Aubrey Watkins (RP), 6:23.02

3200 Meter Run – 3rd, Aubrey Watkins (RP), 13:23.23; 8th, Brooklyn Wennihan (EA), 15:36.55

100 Meter Hurdles – 6th, Faith Anderson (EA), 18.54; 10th, Addison Noland (EA), 22.54

300 Meter Hurdles – 1st, Faith Anderson (EA), 52.91

4×100 Meter Relay – 5th, Rock Port (Mikayla Makings, Rachel Vogler, Rylee Jenkins, Makenna Farmer), 57.98; 9th, East Atchison (Dalaynie Drummond, Kendal Straub, Addison Noland, Alexis Bywater), 1:03.84

4×200 Meter Relay – 6th, Rock Port (Mikayla Makings, Rachel Vogler, Rylee Jenkins, Makenna Farmer), 2:03.60; 9th, East Atchison (Dalaynie Drummond, Kendal Straub, Addison Noland, Alexis Bywater), 2:15.17

4×400 Meter Relay – 3rd, East Atchison (Claire Martin, Tommi Martin, Dalaynie Drummond, Keena Merriweather), 4:45.89

4×800 Meter Relay – 3rd, Rock Port (Chaney Vogler, Harlee Pritt, Macie Hale, Aubrey Watkins), 11:25.44; 4th, East Atchison (Keena Merriweather, Claire Martin, Brooklyn Wennihan, Tommi Martin), 11:31.81

High Jump – 1st, Faith Anderson (EA), 1.65m

Pole Vault – 9th, Dalaynie Drummond (EA), 1.70m

Shot Put – 1st, Alivia Baucom (RP), 11.62m; 5th, Mikayla Makings (RP), 9.48m

Discus Throw – 1st, Alivia Baucom (RP), 40.18m; 2nd, Rylee Jenkins (RP), 30.51m

Javelin Throw – 2nd, Tommi Martin (EA), 30.57m; 11th, Claire Martin (EA), 22.85m

BOYS

100 Meter Dash – 1st, Kaylin Merriweather (EA), 11.58; 12th, Joey Herron (RP), 12.41; 15th, Matthew Driskell (EA), 12.68; 20th, Dakota Evans (RP), 13.74

200 Meter Dash – 1st, Kaylin Merriweather (EA), 24.02; 15th, Matthew Driskell (EA), 26.80; 20th, Dakota Evans (RP), 28.44

400 Meter Dash – 5th, Gabe Abbott (RP), 55.66; 14th, Matthew Driskell (EA), 1:02.11; 20th, Ian Stepp (EA), 1:05.98

800 Meter Run – 4th, Caleb Lucas (RP), 2:27.22

1600 Meter Run – 4th, Caleb Lucas (RP), 5:33.32; 15th, Thomas Danielson (EA), 6:16.40

3200 Meter Run – 9th, Thomas Danielson (EA), 14:30.50

300 Meter Hurdles – 3rd, Phillip Herron (RP), 48.34; 5th, Trulin Pankau (RP), 51.18

4×100 Meter Relay – 6th, Rock Port (Joey Herron, Phillip Herron, Micah Makings, Gabe Abbott), 49.68

4×200 Meter Relay – 8th, Rock Port (Joey Herron, Phillip Herron, Micah Makings, Gabe Abbott), 1:45.79

4×400 Meter Relay – 5th, Rock Port (Phillip Herron, Micah Makings, Joey Herron, Gabe Abbott), 4:09.50

4×800 Meter Relay – 4th, Rock Port (Trulin Pankau, Dakota Evans, Colten Stevens, Caleb Lucas), 10:45.99

High Jump – 2nd, Kaylin Merriweather (EA), J1.80m; 6th, Trey Peshek (RP), J1.75m

Long Jump – 4th, Kaylin Merriweather (EA), 5.69m; 19th, Ian Stepp (EA), 4.60m

Triple Jump – 6th, Micah Makings (RP), 10.47m; 8th, Hunter Bennett (EA), 10.15m; 12th, Ian Stepp (EA), 8.37m

Shot Put – 8th, Colten Stevens (RP), 11.39m; 13th, Brentyn Herron (RP), 10.17m

Discus Throw – 4th, Colten Stevens (RP), 37.91m; 9th, Cayden Criger (RP), 32.65m

Javelin Throw – 7th, Trey Peshek (RP), 33.75m