Rock Port elementary teachers gave students the following classroom awards:

First Grade

Mrs. Waigand: Reading Circle – Isabella Carpenter, Parkyr Chaney, Kyler Culp, Raylan Daugherty, Brantley Garst, Baylin Lewis, Piper McKenney, Daxxyn Moore, Vera-Ann Newbanks, Kinsley Perry; Book, It – Isabella Carpenter, Parkyr Chaney, Brantley Garst, Vera- Ann Newbanks Most AR Points – Isabella Carpenter (65.3 pts), AR Accuracy Award – Vera-Ann Newbanks (95%), Awesome Energy – Raylan Daugherty; Caring Citizen – Kyler Culp; Fantastic Friend – Kinsley Perry; Fantastic Leader – Isabella Carpenter; Happy Helper – Daxxyn Moore; Magnificent Growth – Parkyr Chaney; Ray of Sunshine – Brantley Garst; Rockin’ Reader – Piper McKenney, Smarty Pants – Vera-Ann Newbanks; and Super Smile – Baylin Lewis

Mrs. Bredensteiner: Reading Circle – Sophia Bare, Aislyn Barnes, Blaykleigh Daugherty, Markie Gaines, Portia Ingram, Louie Leseberg, Lincoln Leichliter, Oliver Paris, Dale Pinzino; Book-It – Aislyn Barnes; AR Accuracy Award – Markie Gaines (98%); Most AR Points – Aislyn Barnes (73.5); Fantastic Friend Award – Aislyn Barnes; Happy Helper Award – Blaykleigh Daugherty; Joyful Jokester Award – Oliver Paris; Wonderful Writer Award – Markie Gaines; Awesome Artist Award – Portia Ingram; Radical Reader Award – Lincoln Leichliter; Lovely Listener Award – Dale Pinzino; Super Scientist Award – Sophia Bare; Marvelous Mathematician Award – Maddie Henggeler; Amazing Athlete Award – Louie Leseberg

SECOND GRADE

Mrs. Gilson: Students who maintained an A- or above all four quarters received the following awards: Math – Elsie Hogue, Jarrett Jackson, Jagger Jones, Kamryn Lair, Lucy Ottmann, Zepplin Roup, Nash Schomburg, Kayden Schultz, Raelynn Stoner; Reading – Austin Alexander, Mason Gubser, Elsie Hogue Jarrett Jackson, Jagger Jones, Kamryn Lair, AbileneMoore, LucyOttmann, Nash Schomburg, Kayden Schultz, Raelynn Stoner; Language Arts – Austin Alexander, Mason Gubser, Elsie Hogue, Jagger Jones, Kamryn Lair, Lucy Ottmann, Nash Schomburg , Kayden Schultz, Raelynn Stoner; AR 50 Point Club – Mason Gubser, Elsie Hogue, Kamryn Lair, Lucy Ottmann, Zepplin Roup, Nash Schomburg, Kayden Schultz

Mrs. Carpenter: Students who received an overall A average were: Math – Ashyr Chaney, Ryker Gibson, Frank Kroeger, JJ McRaven, Bertie Meyerkorth, Eli Meyerkorth, Kinsley Nuckolls, Greyson Sperber, Grant Unruh, Gage Werner; Reading – Ashyr Chaney, Ryker Gibson, Frank Kroeger, JJ McRaven, Bertie Meyerkorth, Eli Meyerkorth, Kinsley Nuckolls, Michelle Rouse, Greyson Sperber, Grant Unruh; Language Arts – Ryker Gibson, Frank Kroeger, JJ McRaven, Bertie Meyerkorth, Eli Meyerkorth, Kinsley Nuckolls; Top AR Points for the Year – Frank Kroeger (193.1); Reading Circle – Ashyr Chaney, Ryker Gibson, Frank Kroeger, JJ McRaven, Bertie Meyerkorth, Eli Meyerkorth, Kinsley Nuckolls, Michelle Rouse, Greyson Sperber, Grant Unruh, Gage Werner; AR Wall of Honor – Ashyr Chaney, Frank Kroeger, JJ McRaven, Bertie Meyerkorth, Eli Meyerkorth, Kinsley Nuckolls, Greyson Sperber, Grant Unruh

THIRD GRADE

Mrs. Amthor: Awesome Attitude Award – Damian Barth, Emily Herrington; Vast Vocabulary – Damian Barth; Awesome Helper Award – Joci Culp, Rogan McCown, Damian Barth, Kaden Perry; Excellent Handwriting Award – Isaac Dougherty, Tara Wamsley; Academic Achievement Award – Isaac Dougherty, Kambrie Driskell, Elaina Kroeger, Andy Meyerkorth, Emma Roberts, Cy Vogler, Kipton Waigand; Math Wizard Award – Isaac Dougherty, Kambrie Driskell, Elaina Kroeger, Andy Meyerkorth, Cy Vogler, Kipton Waigand; Fantastic Friend Award – Kambrie Driskell, Elaina Kroeger, Tara Wamsley, Cy Vogler; Amazing Artist Award – Tara Wamsley; Most Spirited Award – Lane Seeley; Most Determined Award – Harper Roup; Mrs. Amthor’s All-Star Award – Damian Barth, Joci Culp, Isaac Dougherty, Kambrie Driskell, Emily Herrington, Elaina Kroeger, Rogan McCown, Andy Meyerkorth, Kaden Perry, Emma Roberts, Harper Roup, Lane Seeley, Cy Vogler, Kipton Waigand, Tara Wamsley; Reading Circle Certificate – Damian Barth, Joci Culp, Isaac Dougherty, Kambrie Driskell, Elaina Kroeger, Andy Meyerkorth, Emma Roberts, Harper Roup, Cy Vogler, Kipton Waigand, Tara Wamsley

Mrs. Geib: Math – Jack Bailey, Locke Chaney, Ali Ellis, Jackson Hogue, Ethan Hunter, Nella Steuter, Colton Zach; Reading – Jack Bailey, Locke Chaney, Ali Ellis, Jackson Hogue, Ethan Hunter, Anthony Masonbrink; Language – Jack Bailey, Locke Chaney, Ali Ellis, Ethan Hunter, Colton Stevens; Science – Jack Bailey, Locke Chaney, Ali Ellis, Alex Gibson, Mason Hale, Caisyn Hall, Jackson Hogue, Ethan Hunter, Anthony Masonbrink, Nella Steuter, Colton Zach, Joci Culp, Kambrie Driskell, Isaac Dougherty, Emily Herrington, Elaina Kroeger, Andy Meyerkorth, Emma Roberts, Cy Vogler, Kipton Waigand; Academic Excellence – Jack Bailey, Locke Chaney, Ali Ellis, Ethan Hunter; AR Masters – Jack Bailey, Locke Chaney, Noah Davis, Ali Ellis, Nella Steuter, Colton Zach; Reading Circle Certificate – Jack Bailey, Locke Chaney, Noah Davis, Ali Ellis, Jackson Hogue, Ethan Hunter, Anthony Masonbrink, Nella Steuter, Colton Zach

FOURTH GRADE

Mrs.   Holstine:   Overall   A Average in Spelling – Chord Christians, Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Jadyn Jakub, Paisley Moore, Maeve Roup; Reading – Jaxson Hale, Clara Hays, Maeve Roup; Math – Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Jadyn Jakub, Maeve Roup; Science – Dawson Baker, Chord Christians, Maya Clodfelter, Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Jadyn Jakub, Paisley Moore, Maeve Roup; Social Studies – Dawson Baker, Chord Christians, Maya Clodfelter, Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Jadyn Jakub, Paisley Moore, Maeve Roup; Language Arts – Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Paisley Moore, Maeve Roup.

Mrs. Stanton – Aleyda Clodfelter, Cooper Gibson, Gideon Hogue, Lincoln Jackson, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Ryan Sharpless, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Reading – Gideon Hogue, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Math – Gideon Hogue, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Science – Aleyda Clodfelter, Kenni Davis, Cooper Gibson, Gideon Hogue, Lincoln Jackson, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Ryan Sharpless, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Social Studies – Aleyda Clodfelter, Kenni Davis, Gideon Hogue, Lincoln Jackson, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Ryan Sharpless, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Language Arts – Aleyda Clodfelter, Gideon Hogue, Lincoln Jackson, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Ryan Sharpless, Briar Daugherty, Jolie Steuter; Overall Top AR Points – Archer Meyerkorth (365.3 points); Reading Circle Certificate – Aleyda Clodfelter, Briar Daugherty, Kenni Davis, Cooper Gibson, Gideon Hogue, Lincoln Jackson, Archer Meyerkorth, Jovie Millsap, Avery Schomburg, Ryan Sharpless, Jolie Steuter, Dawson Baker, Chord Christians, Zeke Gebhards, Jaxson Hale, Clara Hays, Jadyn Jakub, Paisley Moore, Maeve Roup, Maya Clodfelter

FIFTH GRADE

Mrs. Hunter: Math – Grady Cook, Ellie Garst, Reese Herron, Isa Kroeger, Adrianna Wallace; Reading – Reese Herron, Isa Kroeger, Cameron Lotter, Adrianna Wallace; Language – Grady Cook, Ellie Garst, Reese Herron, Isa Kroeger, Cameron Lotter, Jaecy-Mae Makings, Rozlyn McCown, Jacob McMahon, Millie Ripley, Adrianna Wallace; Science – Grady Cook, Ellie Garst, Reese Herron, Isa Kroeger, Jaecy-Mae Makings, Rozlyn McCown, Landon Melton-Burrell, Holdyn Moore, Adrianna Wallace; Social Studies – Ellie Garst, Reese Herron, Isabella Kroger, Holden Moore, Adriana Wallace; Top AR Points – Isa Kroeger (196.7 points)

Ms. Roup: Math – Stevie Gaines, Leah Meyerkorth, Anna Weber; Reading – Stevie Gaines, Leah Meyerkorth, Anna Weber; Language – Stevie Gaines, Leah Meyerkorth, Anna Weber, Alexi Stoner; Science – Stevie Gaines, Ona Henriksen, Blaise Krogen, Leah Meyerkorth, Tenley Peshek, Katelynn Rouse, Colt Seiter, Grant Spiegel, Alexi Stoner, Tristan Struthers, Anna Weber, Madison Wilroy; Social Studies – Stevie Gaines, Leah Meyerkorth, Anna Weber, Alexi Stoner; Top AR Points – Leah Meyerkorth (168.7 points)

SIXTH GRADE

Mrs. Weber: Math – Raylynn Jenkins; Language-Raylynn Jenkins; Science – Raylynn Jenkins, Cooper Daugherty; Social Studies – Raylynn Jenkins; Reading – Raylynn Jenkins

Mrs. Hastert: Math – Karlie Gebhards; Reading – Karlie Gebhards; Language – Karlie Gebhards; Science – Karlie Gebhards; Social Studies – Karlie Gebhards